трае

трае
продолжаться
* * *
продължа́ва /се/, тра́е
продолжаться

Български-руски речник. 2013.

Игры ⚽ Нужно сделать НИР?

Смотреть что такое "трае" в других словарях:

 • Бајрам — (перс beyram) два големи мухамедански празника во годината првиот Рамазан бајрам, трае 3 дена (1, 2 и З ден од месецот шевал, односно десеттиот месец според арапскиот календар), а вториот, Курбан бајрам, трае 4 дена (10 13 зулхиџет, односно… …   Macedonian dictionary

 • спиранти — (лат. spirans) мн. грам. струјни согласки чиј изговор трае додека трае здивот тоа се гласовите: ф, в, з, с, ш, ж, х, л, љ, р …   Macedonian dictionary

 • Сукот — (хебр. Sukoth) празникот Сеници, староеврејски свечености во знак на благодарност за жетвата се славел девет дена во месецот тишри називот го добил по тоа што во времето на траењето на празникот верниците морале да живеат во колиби од гранки за… …   Macedonian dictionary

 • Фауст — (гер. Faust) лит. главен јунак во истоимената трагедија на Гете кој, сакајќи да ја дознае вистината и да доживее миг на среќа што би бил толку убав што човек би можел да посака да трае вечно, склучил сојуз со ѓаволот (Мефистофел) и, минувајќи низ …   Macedonian dictionary

 • автемерен — (грч autos сам еmеrа ден) мед што поминува истиот ден што трае еден ден …   Macedonian dictionary

 • акупунктура — (лат acupunctura) мед начин на лекување на некои болести што се состои од забодување на сребрени или златни игли во кожата во најблиската околина на болното место (2 6 мм длабоко, во траење од 10 минути), постапката им била позната на Кинезите и… …   Macedonian dictionary

 • ануален — (лат annualis) 1. годишен, што се случува секоја година, 2. бот што трае една година, едногодишен (за растение) …   Macedonian dictionary

 • арс лонга — вита бревис (лат ars longa, vita brevis) уметноста трае долго, а животот е краток …   Macedonian dictionary

 • биоаритметика — (грч bios, anthmetike) наука што се занимава со проучување на просечното траење на човечкиот живот …   Macedonian dictionary

 • биостатика — (грч bios, statike) наука за здравствената состојба и за просечното траење на животот на луѓето што живеат под извесни околности (на пр, на жителите на некој град, некоја област држава итн) …   Macedonian dictionary

 • бокс — (анг. box) 1. спорт, борба со тупаници според определени правила бокс меч (анг. box match) јавен натпревар во боксирање на аматери или професионалци трае 3 15 рунди, секоја рунда по 3 минути, со 1 минута одмор меѓу секоја рунда, 2. тупаница, удар …   Macedonian dictionary


Поделиться ссылкой на выделенное

Прямая ссылка:
Нажмите правой клавишей мыши и выберите «Копировать ссылку»